_pesimist_
_pesimist_ (üye)
İstanbul / Amatör

S/b’da Enstantene Ve Iso Ayarı

merhabalar ben Canon PowerShot S5 IS makinasına sahibim.Gündüz manuel modda s/b çekimlerde (özellikle güneş almayan ara sokaklarda)yüksek enstantane kullanmak istiorum(1/1500) gb. fakat ekran karanlık oluyor bu sefer ISO yu yükseltiorum(800-1600)gb. bu seferde kum taneleri oluyor ekranımda ne yapabilirim.yardımcı olabilirseniz sevinirim.çünkü fotolarım bi hayli kötü çıkıyor bu yüzden en güzel kareler sizin olsun)

Tarih: 23 Nisan 2008, 23:56 - İp: 78.***.**6.185
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

neden 1/1500 gibi bir degerde fotograf cekmeye calısıyorsunki???

Tarih: 24 Nisan 2008, 00:05 - İp: 88.***.**5.156
_pesimist_
_pesimist_ (üye)
İstanbul / Amatör

Amatörlüğümün etkisi vardır.Ellerim çok titrer normalde.Yani normal bi insanınkinden daha fazla.tripod kullanmıorum bide tüm herşeyi o onda daha net bi şekilde tamamen duruyomuş gibi çekmek için

Tarih: 24 Nisan 2008, 00:29 - İp: 78.***.**6.185
chiris
chiris (üye)
İstanbul / Amatör

Sanırım bu ayarlarda benimle çalışıcaksan şu anda bulunan objektif yetersiz anca bu kadar olur diyor makinan sana

Tarih: 24 Nisan 2008, 01:40 - İp: 81.***.**8.42
chiris
chiris (üye)
İstanbul / Amatör

bu tur degerlerı kulanırken sende tahmın edersınkı bu artık makınadan cıkar objektıfın ozellıgıne gırer... sanırım o cekımı yaptıgın esnada manuel olmasından belkı tum ayar denetımı benım kontrolumde dıye dıkkat etmemıssındır ama M modundada "S" enstantane oncelıklı mod ve "A" dıyafram oncelıklı moddakı gıbı eger o andakı ısık mıktarı ve kadrajıan gıren goruntu ıcın dusuk kalmıstır yada yuksek kalmıstır ... ve bu durumda "A" ve "S" modlarında lcd ekranda yanıp sonerek sana uyarı verır bu degerdu bu cekımı yapamıyacagını soyler sana ve bazı makınalarda deklansore bassanda cekıme ızın vermez.... sen manuelde de cekıl yapıyormussun ve mauelde de aslında degerlerden uymayan oldugunda fazla yada az gelıosa manueldede yanıp sonerek uyarır senı fakat dıger modlara gore cekmene ızın verır... anladıgım kadarıyla o ankı ayarlarından bırı uygun olmadıgı ıcın makınen senı uyarmıs sen farkedememıssın...

Tarih: 24 Nisan 2008, 01:51 - İp: 81.***.**8.42
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

sayısını tam hatırlamayorum ama 125 emstanteneden sonra titreme olmaz. 1500 zaten çok birde güneş yani ışık almayan bir yerde eyvah ki ne eyvah.

manuel modun en iyi yanı bu işte. herşeyi kendiniz yapmanız. isoyu bence 200-300 den yukarı kullanmayın derim ben. onun yerine perde hızında ve perde açıklığında değişik oynamalar yaparak doğru pozlamayı bulun. ben böyle öğrendim, böyle kullandığımada çok memnunum. belki başlarda zorlanırsınız manuelde, deneme yanılma yaparak ama zamanla kısa sürede alışsırsınız.

Tarih: 24 Nisan 2008, 08:36 - İp: 88.***.**3.67
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

chris objektif yetersizligi degil bu,kullanım hatası..
1/1500 gibi bir degere gunese cekim yapmayacaksanız ihtiyacını yok.. neden 1/2000 koyarlar onuda anlamam..
diyaframı acın 2.8-3.2 nekadar oluyorsa en dusuk. isoyu en dusuge getirin zaten s5 cok iyi isosu olan bir makine degil..
elleriniz kahve ogutme makinesi gibi titremiyorsa 1/250den sonrasınada ihtiyacınız yok titreme olmaması için..hadi bilemediniz 1/400-500..
makinede zaten is ozelligi var,titremeleri engellemek için..
sizin deiginiz degerler extrem degerlerdir hemen hemen hiç ihtiyacınız olmaz..
ozellikle daha uzun enstantane ve daha acık diyafram gerektiren yerlerde...
zaten kompakt bir makine kullanıyorsunuz ve yaptıgınız her işlemin sonucunu anında fotografı cekmeden lcdde goruyorsunuz.. yanı cevabı bulmanız okadar zor degil...
kolay gelsin

Tarih: 24 Nisan 2008, 10:15 - İp: 78.***.**9.87
_pesimist_
_pesimist_ (üye)
İstanbul / Amatör

yardımcı olan herkeze çok teşekkür ederim...

Tarih: 24 Nisan 2008, 11:08 - İp: 78.***.**3.94
chiris
chiris (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin bende ilk düşündüğüm buydu ekran karanlık oluyor dıyınce ılk aklıma yanlış kullanım dedım ama acık alan dıs mekanda cekım yapıyor az cok nasıl ayar yapıcagını bılıyordur dıe konduramadım.. güneş almayan ara sokak diyince acaba karanlık aksam karanlıgında standart objektıfle uc ayarlardamı cekım yapıyorda diyafram degerının dısına tasmıs olabılır dıe dusundum...

Tarih: 24 Nisan 2008, 12:03 - İp: 81.***.**8.42
adem yener
adem yener (üye)
İstanbul / Amatör

Bu tür mekan ve çekimin zor oldugu şartlarda eğer eliniz sağlam değil ise tripot kullanmanız gerekicek.Genelde çogu kişiye göre Değişir bu değer perde hızı 1/30'un altına inince fotograf dolayısıyla flu çıkabiliyor .O yüzden bu durumlarda tripot kullanmanız şart.Tripot fotografçının bel kemiğidir.

Tarih: 24 Nisan 2008, 15:12 - İp: 85.***.**6.154
gulsss
gulsss (üye)
Yurtdışı / Amatör

biraz alakasiz gibi olacak ama bende suracikta sorayim, belki bir cevap veren olur..
disarida cekim yaparken sanki isigi gayet iyi ayarlamisim gibi gorunuyor, eve gelip pc de bakinca hayalkirikligi yasiyorum, baya baya karanlik bir cekim yaptigimi goruyorum.
bu benim acizligimdenmidir..
bu konuda soyleyebileceginiz birsey varmi..?

#gulx' tarafından 26.04.2008 15:32:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Nisan 2008, 15:31 - İp: 62.***.**7.46