_pesimist_
_pesimist_ (üye)
İstanbul / Amatör

Mezuniyet Çekmyle İlgili Tecrübeler

merhabalar...ben meslek yüksek okulu 2. sınıf öğrencisiyim yani son senem okulumuzda mezuniyet törenimiz olucak ve fotograf çekme işini müdür yardımcına giderek başkalarına değilde bana vermesini istedim o da kabul etti dışardan biri gelceğine kendi öğrencimiz çeksin dedi tabi ücretini okulla pay ederk .şimdi bu çekim tarzı normal çektiğim tarzdan çok farklı (siyah beyaz çekerim çoğunlukla)bana bu konuda ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz.Nasıl fotoğraflar çekmeliyim,arka planlarım nasıl olmalı.makinamım markası canon S5 IS teşekkürler....

Tarih: 24 Mayıs 2008, 04:17 - İp: 88.***.**4.64
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Öncelikle profesyonel fotoğrafçı buiş yapmalı diyenlere katılıyorum.
_pesimist_ arkadaş sana burada dikkat etmen gerekenleri anlatsak cümleler uzar gider seninde kafan karışır.
Sana çok kısa bir örnek vermek istiyorum. Bundan 3-5 yıl önce Televizyon kanalında ressam vardı. O ressama dedilerki; bir resim çaışması ne kadar zamanda biter?
-20yıl 20dakika.

Buradan çıkaracağın dersi sanırım anladın. Ressam okadar çalışmış araştırmış incelemiş ve yanlış yöntemleri görmüş.
Nasıl yapılacağının yanında nasıl yapılmayacağınıda öğrenmiştir.
Kimbilir kaç kere hata yapmış ve kaç kez hata yapmamamayı öğrenmiştir.
------
bu örnekten misal sen amatörsen ve fotoğrafçı ruhu taşıyorsan böyle riske girmezsin. Hadi müdür izin vermiş ya arkadaşların? Yıllar sonra onlara hatıra olarak hatırlanacak dandik fotolarmı bırakacaksın.
ne derler sonra?
-aaa bu fotoğraflar, şu kendini fotoğrafçı zanneden falanca kişinin yaptığı rezillikmi dedirteceksin?
-3 kuruş para kazanacam diye güzelim fotoları mahvetti mi dedirteceksin?
Güzel anı değilmi? Yarın bu işte ilerleyince geride temiz sicil olur :-))
-----
Bu işi bilenlerinde dediği gibi, yarın bu işte ilerlersen ne demek istediğimizi ozaman daha iyi anlarsın. Kendini geliştir fakat mezuniyet töreni gibi ciddi olaylarda değil. Hata kaldırmaz!

bol ışıklı günler dileğiyle..

Tarih: 28 Mayıs 2008, 01:35 - İp: 88.***.**9.58
lenta
lenta (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

merhaba bende meslektaşlarıma katılıyorun bence işi kendin yapacakmışsın gibi al fotoğrafçıyla anlaşarak bu işi yapabilirsin okul çekimlerinde enaz ik tane paraflsh alacaksın fon alacaksın tetikleyicin olacak bir sürü uğraş bir fotoğrafçıyla komisyon karşılığı anlaş ve kafan rakat olsun derim

Tarih: 3 Haziran 2008, 10:22 - İp: 88.***.**0.3
ustakim
ustakim (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

yeni mezun doktorlar hastayı ameliyat masasında bırakır deneyim kazandın derler, her derede bir at öldürmeden baytar olunmaz derler bu ülkede . Ustayı yapan alıştırmadır derler ALMANLAR eh nasıl anlarsan artık.

Tarih: 3 Haziran 2008, 12:15 - İp: 85.***.**2.253
by_kosta
by_kosta (üye)
Edirne / Stüdyo Fotoğrafçısı

Öncelikle herkeze iyi forumlar diliyorum
Değerli kardeşimiz hevesli bu konularda çokta güzel bir olay lakin bırakın mezuniyet fotografı çekmeyi vesikalık fotograf çekmek bile bir tecrübe ister sana çok kısa bir hesap yapalım bir bayan öğrenci arkadaşın gidecek o gün saçını yaptıracak okula gelicek sen fotograflarını çekiceksin kaldıki en az 20 yada 30 poz çekmen gerekiyor fotograflara bakıcak saçını başını beyenmicek kuaföre olan kızgınlığını güzel çekemedin diye senden alıcak ilk baş sen bi kendine bak bakalım bunları kaldırabilecek kapasiten varmı benim ustam beni 2 yıl boyunca sadece çekim izletti ışık olayını anlattı çekebilecek kapasitem varken bile çekim yaptırmadı bu işler öyle hemen öğrenilmiyor saygı ve sevgilerimle umarım kırıcı olmamışımdır...

Tarih: 10 Haziran 2008, 18:27 - İp: 78.***.**5.139
colonel66
colonel66 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

fotoğraf makinasından başka teknik ekipmanın var mı?

Tarih: 1 Temmuz 2008, 11:59 - İp: 88.***.**5.76
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

konuyu açalı uzun zaman olmuş ne yaptı acaba çekti mi arkadaşlarını yoksa büyük sözü mü dinledi

Tarih: 1 Temmuz 2008, 19:57 - İp: 78.***.**4.135
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

iki durumdada ıyı sonuc almıstırda
ulan bunlar ne biçim fotograf diye linc edilmemiştir insllah.

Tarih: 2 Temmuz 2008, 15:47 - İp: 88.***.**0.199