photographer_3
photographer_3 (üye)
İstanbul / Meraklı

Sürekli Objektif Değiştirmek Zararlımı?

Arkadaşlar Nikon D5000' im için 55-200 VR almıştım, bir de 18-55 VR kit lens vardı. Bu ikisini sürekli yanımda taşıyorum ve fotoğraf çektiğim zaman gün içinde birkaç kere objektifi değiştirmem gerekiyor, bu durum makinama zarar verirmi?

Tarih: 17 Şubat 2011, 20:37 - İp: 85.***.**7.171
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Hiçbir zarar vermez.Sadece objektifi değiştirirken tozdan uzak ortamlarda değişim yapıp makinenin içine toz ve benzeri maddeler kaçmamasına özen gösterin.Ayrıca makine açıkken objektifi çıkarmayın ve çıkarmadan önce de objektif üzerindeki AF butonunu MF'ye getirip değişimi öyle yapın.Bunları sağladıktan sonra istediğiniz kadar değişim yapabilirsiniz.

Tarih: 17 Şubat 2011, 22:18 - İp: 94.***.**9.237
photographer_3
photographer_3 (üye)
İstanbul / Meraklı

Bunları bilmiyordum artık mutlaka uygulayacağım. Teşekkürler.

Tarih: 18 Şubat 2011, 00:37 - İp: 85.***.**7.171
emrahozkan
emrahozkan (üye)
Antalya / Amatör

lens değişiminden korkmaya gerek yok, yoksa foto çekemezsin. bir tane lens pompası alırsan, makinanın içini basınçlı hava ile temizlersin. ucuz birşey.

Tarih: 19 Şubat 2011, 20:34 - İp: 217.***.**2.200
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

lensi değiştirirken özellikle içeriye toz kaçmasın dikkat edin.

lens değişimi yapmadan önce lensin bağlantı yerlerinin kenarlarındaki tozları varsa da yoksa da ıslak mendille silin. rüzgar olmayan ve toz olmayan bir yerde değiştirin lensinizi.

toz girsede çok dert etmeyin temizlersiniz. alışkanlık önemlidir nasıl alışırsanız öyle gidiyorsunuz. ondan önerileri verdim.

Tarih: 19 Şubat 2011, 20:56 - İp: 88.***.**8.8
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

lens degiştirirken makineyi asagı dogru tutun.
korkacak birsey yok, kapalı kutu degil sonucta temizligi yapılabiliyor cok kirlenmesi durumunda

Tarih: 24 Şubat 2011, 15:44 - İp: 217.***.**5.184
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Çok sık değiştirmeyin. Toz girmemesi için rüzgarsız kapalı yada kuytu ortamlarda değiştirin. Toz girerse temizlenir. En iyi yolu hava pompası kullanmak. Tozdan başka birşey girerse (mesela su) gene temizlenebilir ama toz kadar kolay değil. Çünkü aynada yada sensör üzerinde leke bırakır. Bunu temizlemek ise pek amatör işi değil servis işi. Her değişimde bir miktar toz girmesi kaçınılmaz, fakat makinenin kendi toz temizleme sistemi bununla başa çıkabilir. Makineyi her açtığınızda eğer aktif ise sensör üzerindeki yapışkan olmayan tozlardan kurtulursunuz.

Tarih: 26 Şubat 2011, 12:59 - İp: 85.***.**6.242
  • 1