eastwood
eastwood (üye)
İzmir / Amatör

80 Bin Kişi Olduk (dağılın Leynnn)

sitemiz 80 bininci üyesine bir araba, bir ev, bir lap top ve dırdırcı bir eş vericektir.

çok kalabalık oldu bu site
acaba 100 bin olurmuyuz ????
ne dersiniz

Tarih: 19 Nisan 2007, 10:25 - İp: 212.***.**2.152
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ardı ardına model çıkaran üreticilerde şaplakçı sayılsın

Tarih: 23 Kasım 2009, 15:00 - İp: 81.***.**4.59
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Sevgili @remi'nin nazar boncuklu yazısını okuduktan sonra "facebook ve web dünyasına etkileri" üzerine biraz araştırma yaptım. Kendimce tespitlerim;

İtiraf etmem gerekirse facebook ve türevleri sitelerin işleyişi hakkında en ufak bir bilgim yok. Öncelikle eşimin, yeni dünyaya gelen oğlumuz için açtığı facebook sayfasını inceledim. Gerçi bizim amacımız, uzaktaki aile eşrafına çocuğun son durumundan görsel destekli bilgi vermek ama, yapılan yorumları, eklenen görselleri görünce, beni oğlum için yeni bir site yapmaktan kurtardığını söyleyebilirim.

Eş-dost, eşin-dostun-eşi-dostu gibi mantıklada ulaşılabilen kişileri görünce hoşumada gitmedi değil. (2-3 senedir görmediğim teyze-oğlu için 'bu kişiyi tanıyor olabilirsiniz' gibilerinde bir şey yazıyordu.) Bu mantıkla bizim siteye de uyarlanabilecek özellikler yaratılabilir. (Tabii ki teyze oğlunuzu bulduk görüşmek ister misiniz? gibi bir özellik değil )

Sitenin işleyişinin dışında birazda Google amcaya sorayım dedim. "nedir bu facebook..?" Tabii ki ilk ulaştığım bilgiler, olayın çılgınlık boyutunda millete işlediği, gencecik birini zengin ettiği gibi bilgilerdi. Daha derinlerde de "facebook: boş insanlar topluluğu" şeklinde tabirlerde kullanılıyordu. Hele bulduğum bir yazıda kişi şöyle bir özette bulunmuş ki bu özet içime su serpmedi dersem yalan söylemiş olurum... Yazar, sistemin "eşin-dostunun, eşi-dostu senin de eşin-dostun olabilir" mantığından faydalanarak okul arkadaşlarına ulaşıyor. Büyük bir heyecanla anıları gözünde canlanıyor ve ilk fırsatta bir araya gelip eskiyi yad etmek istiyor. Bir şekilde toplanıyorlar. Ancak çok geçmeden farkediyorki o eski can dostlarıyla artık çok fazla bir ortak noktası yok. Sonrasında, azalan bir katılımla buluşmalar sona eriyor. Ve ekliyor... "Evet dostumun-dostu benimde dostum olabilir ama bana ortak paydamız aynı olan dostlar lazım" gibilerinde bir cümle kuruyor. (O arada facebook'un satın aldığı bir siteden bahsediyor ismi aklımda kalmadı.) Kardeş oluşumun iş hayatında daha önemli olduğunu facebook'un reyting yapacağını ancak asıl işi diğer platformun oluşturacağını savunuyor.

Yukarıdaki yazarın örneğinden de yola çıkarsak, aslında sitede bir süre aktif olmamış kişilerin, döndüklerinde aynı heyecanı bulamamalarını "okul örneğine" benzetebiliriz. Paydasında, önceliği "fotoğraf" olan kişiler her zaman sitede kendilerine ve karşısındaki kişilere fayda sağlayabilecek paylaşımlarda bulunacaklardır...

Diye düşünüyorum...

#fdiker' tarafından 23.11.2009 16:47:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Kasım 2009, 16:25 - İp: 188.***.**9.65
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

insandan insana değişiyor tabi..
ben facebook'un ne olduğunu anlamam baya uzun zaman aldı..
ne olduğunu anlayıncada çokta ilgimi çekmedi..
dönem dönem benzer netsel akınlar oldu..
irc vardı misal..
sonra hotline diye bir sistem vardı ki macintosh kullananlar bilir..
msn siydi oydu buydu.. bi sürü akın akın akım geldi geçti..

facebooktan haz etmedim..
itiraf mı olur bilmiyorum ama benim ilkokul anım bile yok..
arkadaşımı nerden hatırlayım..
ortakokuldan hatırladığım kişileri görsem nolur görmesem nolur..
lisede tanıdığım insanlardan hala ailecek görüştüklerim var ama lisedeyken çok samimi olduğum insanlar değiller..
şu an yaşadığım hayatta ortak paydamız olan arkadaşlar.. hatta son dönem ortak paydaları yitirerek görüşmelerimizin kesildiği arkadaşlarımda var..

bide böyle uzak akraba pozisyonundakiler varya.. aman diyim patron..
seğrek görüştüğüm uzak akrabalarımdan biri 2bin öbürü 700 tl çarptı..
bana uzak bi akrabamı bulursan seni kefil tutarım haberin olsun

şu an interneti en çok kullanım amacım iş ile ilgili..
bide burası varya neyse.. fotoğrafıda "hoby" sınıfından çıkartmış biri olarak "kalıntılarını" bahane ederek sohbet ediyorum işte

tüm iş ilişkilerini internet üzerinden kursam nasıl olur..
valla süper olur be hacı..
gerçi iş için bile olsa maillerimi düzenli takip ettiğimi söyleyemem ama..
düşünüyorum iyi olur..

-Tüm tanışma ve iletişime geçme internet üzerinden
(bu tanımadığınız firmaların kapısından girip kendinizi anlatmak için pazarlama taklaları atmamanız demek

- Tüm öngörüşme ve iş anlaşmalarını internetten yapmak
(bu bir prova yada ücret-muhteviyat anlaşmaları için randevulaşmak zorunda kalmamak demek)

- Ürün teslimatı internet üzerinden yapmak
(tasarım veya fikir anlamındaki ürün-hizmetler için geçerli olur ki şahane bişey)

- Mal teslimi veya hizmet sunumu için internetten faydalanmak
(sanırım buda internet izlenceli kargo gönderimi gibi bişey olur ki beni şehir trafiğinden kurtarır)

- Tahsilatı internet üzerinden yapmak...
(en tatlısı bu.. tahsilat olsunda nasıl olursa olsun... banka hesabıma eft yapan müşteriyi öpüp başıma koyarım yeminle)

Tarih: 23 Kasım 2009, 18:27 - İp: 88.***.**9.109
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Eski yeni olayı değil bu.
Fotoğrafsa önceliğin zaten hep buralarda bir yerlerdesin.
Yok değilse bir süre sonra sıkılır gidersin...

Tarih: 7 Aralık 2009, 16:19 - İp: 88.***.**1.85